TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Ова се најдобрите жени претприемачи во Хрватска

Иновативност - 16.11.2017

По повод Светскиот ден на претпримништвото прогласени се најдобрите хрватски жени претприемачи. Мрежата на претприемачи и бизнис жени во Хрватска, Women in Adria и Институтот за развој на женското претприемништво три години по ред го организираат ...

Пет корисни веб алатки

Кајгана - 16.11.2017

Google не е единствената компанија која произведува корисни алатки за користење на интернет. Постојат и многу други компании кои го прават истото, но треба да знаете каде да барате. Ова се неколку корисни работи кои ќе ви ја олеснат работата на ...

5 корисни веб алатки

GSM.mk
2 поврзани вести »

Компанијата Еликософт учествува во Регионален форум за е-агробизнис во Нови Сад

Иновативност - 16.11.2017

Компанијата ЕЛИКОСОФТ за информациски инженеринг, која е присутна на бизнис пазарот во Македонија повеќе од дваесет години, присуствуваше на Регионален форум за е-агробизнис во Нови Сад, Србија – во организација на Food and Agriculture Organization ...

Најголемата ботаничка градина во светот ќе се гради во пустина во Оман

Иновативност - 16.11.2017

Можеби пустинскиот пејзаж на Оман не е првото место што ви паѓа на памет за една ботаничка градина, арапската нација ќе добие една инфузија на зеленило – ќе стане дом на најголемата ботаничка градина во светот.

Боб Луц: никој нема да поседува автомобил за 20 години

Smartportal - 16.11.2017

Едно од најголемите лица во авто индустријата, особено во американската е Боб Луц, кој беше меѓу челниците на Ford, General Motor, Chrysler и на BMW, што е портфолио кое го нема скоро ниту еден друг човек во бизнисот.

Microsoft спрема Skype Professional за мали бизниси и хонорарци

Smartportal - 16.11.2017

Денес веќе голем број на бизнис корисници низ светот користат исклучиво социјални мрежи и чет клиенти за комуникација со своите соработници, односно дури и за сериозни состаноци. Времето кога требаше да се фати авион за да се биде на некој состанок ...

Органски материјал креира електрицитет кога е изложен на притисок

Идивиди - 16.11.2017

Нов флексибилен материјал развиен од истражувачите од ЕМПА, (Швајцарски федерални лаборатории за наука и технологија на материјалите) генерира електрицитет кога е компресиран и растегнат. Ваков материјал е возможен благодарение на пизоелектричниот ...

SanDisk лансира micro SD картичка со капацитет од 400 GB

Smartportal - 16.11.2017

Micro SD картичките и SD картичките воопшто се составен дел од многу уреди како лаптопи и паметни телефони, но најмногу се користат кај камерите, кои со проширувањето на снимањето 4K видео бараат се повеќе и повеќе простор, кој стандардните micro SD ...

Каде не смеете да го поставите Wi-Fi рутерот?

GSM.mk - 16.11.2017

Океј, на сите ни е јасно дека Wi-Fi рутерот најдобро работи на „отворен” простор, односно таму каде нема препреки. Сепак, постојат уште неколку работи кои треба да ги знаете за неговото сместување..

Каде не смеете да го поставите Wi-Fi рутерот?

Скопје24
2 поврзани вести »

Видео: 105 000 фанови ги исмеваат Apple и iPhone сред утакмица!

GSM.mk - 16.11.2017

На вчерашниот натпревар во Охајо, 105 000 фанови на Ohio State Buckeye го исмеваа бизарниот проблем кој се појавува на iPhone уредите.. На натпреварот, додека фановите го спелуваа зборот "OHIO', буквата "I" беше заменета со "A[?]".