TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Случај “Трезор”

24 Вести - пред: 2 часа

Тројца функционери во УБК и еден од МВР преку низа договори и анекси за набавка на опрема за шпионирање и нејзино одржување го оштетиле државниот буџет за 860 000 евра. Злоупотребата почнала од 2010 година кога првите тројца осомничени заминале во ...

Институциите моежеле и пред СЈО да го откријат и пријават криминалот во МВР

Телма

Која е компанијата “Финзи”?

24 Вести

СЈО ја отвори “Трезор“

Глас на Америка

МКД Нова ТВ Призма Нова ТВ Р.С.Европа Алфа Deutsche Welle Курир

86 поврзани вести »

Јанева ја напушти седницата на Советот на обвинители

Телма - пред: 2 часа

Јанева ја напушти седницата но овој пат членовите на Советот ја поддржаа. По долгото распрашување на еден од нив за податоци кои не се дел од изврештајот на Јанева, таа замина а претседателот на Советот, Петар Аневски ја испрати до лифтот.

Лични напади до Јанева на седницата на Советот на јавни обвинители

Нова ТВ

Јанева ја напушти седницата на Советот на јавни обвинители

24 Вести

СЈО нема да објави ништо за „Монструм” и Нешковски се додека не се заштитат сведоците

Фокус

МКД Академик Сакам да кажам Нова ТВ ТВ21 Телеграф Мета +инфо

90 поврзани вести »

Информативната слобода e фундаментално човеково право

МКД - тукушто објавено

Околу 31.000 барања биле поднесени до Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер која што денеска прослави 10 години постоење. За 10 години комисијата од барателите доби околу 31.000 барања и поднесе 6.208 ...

Информација од јавен карактер се чека и по пет месеци?!

Телма

Информативната слобода e фундаментално човеково право

Академик

10 години од основањето на Комисијата за заштита на правото на пристап до информации

Мета

Сител Н.Македонија Сител МРТ Макфакс Локално А1 On Точка

14 поврзани вести »

Одложена расправата за извештајот на СЈО

24 Вести - пред: 1 час

Претседателот на комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, го откажа денешното продолжение на надзорната расправа за извештајот на СЈО. Како причина го наведе одсуството на обвинителката Катица Јанева.

Повторно одложена Комисијата за извештајот на СЈО

Телма

Одложена расправата за Извештајот на СЈО, Ѓорчев ја чека Јанева

Нова ТВ

Ѓорчев пак ја одложи седницата, уште ќе ја чека Јанева

Фокус

ТВ21 Телеграф Макфакс Фактор Мета МРТ МРТ Стандард

78 поврзани вести »

СЈО бара притвор за Горан Грујевски

Фокус - пред: 3 часа

Фокус дознава дека предлогот за притвор за едно лице од осомничените во „Трезор“ што СЈО го достави до Судот е за Горан Груејвски кој беше директор на Петтата управа на УБК. Ова не е првпат да биде побаран притвор за Грујевски кој се појавува во ...

Т р е з о р

Слободна

СЈО ќе бара враќање во притвор на екс началникот Грујевски

Фактор

„Трезор“ нов предмет на СЈО, осомничени три лица од УБК и едно од МВР

24 Вести

Фокус 24 Вести Академик Радио МОФ еМагазин Н.Македонија Позитив.мк Тера

87 поврзани вести »

Каква опрема за следење се набавувала преку спорните фирми од „Трезор“?

24 Вести - пред: 2 часа

Дали софтверот за следење на комуникации „ФинФишер“ е дел од опремата за следење комуникации која наводно се набавувала преку фирмата „Финзи“ со што е нанесена штета на народната каса? Специјалното јавно обвинителство не открива детали околу ...

ФинФишер ќе исплива од „Трезор“?

Deutsche Welle

Дали „Финфишер“ е опремата поради која СЈО го отвори трезорот во УБК

Нова ТВ

Британската опрема за следење била во Телеком, објави уште во 2013 канадска истражувачка група

Сакам да кажам

Либертас Либертас Репортер Репортер

8 поврзани вести »

Посебен додаток за болни од цистична фиброза

24 Вести - пред: 1 час

Здружението за цистична фиброза бара државата да обезбеди еднаков третман за сите болни од ретки болести. бараат воведување на регистер преку кој ќе знае колку лица боледуваат од која ретка болест и какви медикаменти им се потребни.

РЕГИСТАР ЌЕ РЕШИ ДЕЛ ОД ПРОБЛЕМИТЕ: Пациентите со цистична фиброза бараат државата да ги преброи

Телеграф

Дополнителен додаток за болните од цистична фиброза

МРТ

Центрите за социјални работи започнаа со прием на барањата за болните од цистична фиброза

Сител

Канал5 А1 On Курир Press24 Exclusive.mk Нетпрес Канал5 Точка

16 поврзани вести »

Уставен се прогласи за ненадлежен за иницијативата на Села за крстот

Нова ТВ - пред: 3 часа

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови се прогласи за ненадлежен за иницијативата на Движењето за реформи во ДПА кое го предводи Зијадин Села која се однесуваше на одлуката на Советот на општина Бутел за поставување на урбана ...

Уставен суд одлучи дека не може да одлучува за крстот во Бутел

Позитив.мк

СЕ ПРОГЛАСИ ЗА НЕНАДЛЕЖЕН: Уставниот суд ја отфрли иницијативата за поставување крст во Бутел

Телеграф

Уставен суд ја отфрли иницијативата за поставување крст во Бутел!

Локално

МРТ Фактор А1 On Вест Вечер Press24 +инфо Н.Македонија

22 поврзани вести »