TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

leonidspar @leonidspar1
#reach: 127153   ( 14th )
#followers: 13654   ( 42nd )
#1
Сакам макар со еден човек да зборувам за се' како со самиот себеси.' Фјодор М. Д.
149ReTweets271Favorites·Details
#2
'Само една, каква било глупост, каква било банална ситница - може да ја уништи целата замисла. Ситниците, ситниците се најважни!' Достоевски
146ReTweets255Favorites·Details
#3
Сакате да спиете убаво и здраво? Во јули и август - на планина. Кој пробал - знае.
127ReTweets289Favorites·Details
#4
Едно е да си сиромашен, а друго е да си беден. Сиромашниот е благодарен и кога нема, работи чесно и си го чува достоинството. Бедниот - не.
134ReTweets255Favorites·Details
#5
Немој да бидеш злопамтило. Злото е ѓубре. Не си ги валкај умот и срцето, туку што побрзо исфрли го ѓубрето од себе. Никој не чува ѓубре дома
132ReTweets241Favorites·Details
#6
'Незрел човек - често е наметлив, склон кон критицизам, стално е незадоволен и лесно повредлив; љубоморен е и завидлив.' В. Јеротиќ
132ReTweets240Favorites·Details
#7
Една мајка ѝ се фали на друга: Мојот син уште од четири години вози точак, а сега е 8.
Оваа и враќа: Леле, којзнае до кај стигнал сега!?!
😂
124ReTweets264Favorites·Details
#8
'Дијалог: двајца разговараат без да се согласуваат на темата, ама без викање и навреди, а разговорот го завршуваат обогатени со знаење.'
130ReTweets240Favorites·Details
#9
Се' ти е дадено во твои раце; но сето тоа го испушташ поради плашливост, неодлучност и недоследност. Имај вера и ризикувај! Инаку, нема како
133ReTweets228Favorites·Details
#10
„Човекот често ги брои своите неволји, но ретко ги брои своите радости. Ако ги изброи, ќе види дека има доволно да биде среќен во животот.“
133ReTweets227Favorites·Details
#11
Ако сакаш да направиш некое добро дело:
'1. Размисли со ладна глава.
2. Прифати со топло срце.
3. Постигни со чисти раце.'
И ќе биде добро.
128ReTweets232Favorites·Details
#12
'Ако ние не сме овде еден за друг, тогаш зошто сме овде?'
131ReTweets223Favorites·Details
#13
Едно е да веруваш, а друго е да знаеш. Е, тоа второто.
128ReTweets224Favorites·Details
#14
Да се потсетиме: 'големите умови дискутираат за идеи; средните - за случувања; малите - за луѓе.' Е. Рузвелт
Навредливо? Па, не прави така.
128ReTweets218Favorites·Details
#15
'Секоја рана - и физичка и психичка, се шири и влошува кога се крие, а зараснува и се исцелува кога ќе се покаже.'
124ReTweets213Favorites·Details
#16
Не оставај без причина човек што ти понудил помош, тоа не е случајно. Нема да биде случајно и тоа што потоа од истиот ќе мораш да ја бараш.
122ReTweets218Favorites·Details
#17
'Енергијата на умот е суштината на животот.' Аристотел
126ReTweets204Favorites·Details
#18
Ниту некого сакам, и под најмал вид на принуда, да менувам; ниту некому допуштам да ме менува. Промената си доаѓа сама одвнатре; или - не.
118ReTweets212Favorites·Details
#19
За да направиш добро дело, прво почни од себе: препознај ги своите недостатоци, прифати совет од искусен и бори се против нив - најтешкото.
119ReTweets197Favorites·Details
#20
Кога Сократ се вратил од пазар, рекол: 'Од колку многу нешта немам потреба!' 😊
115ReTweets206Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1bebebebence_malo53
2Maja Vukicevicmajavukicevic11
34_Pilos4_pilos9
4Goran Trajkoskigorantrajkoski9
5Mirko Popovpmg_recordings8
6Teonateona09907
7Анѓеле Беangelebe6
8Vvvilaomnivila6
9Пепа Јоноаpepajonoa5
10Eveevesblues5