„Скопје 2014“ се градело, обврските за плаќање оставени на новата влада
Претходната влада градела нови театри, споменици и концертни сали, но плаќањето за нивната изградба го оставила на терет на новата влада. Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска излезе со детални информации за вкупниот долг на државата.
Build - пред: 8 часа
46 вести
Сугарески ги замоли МЕПСО и државни патишта да му овозможат завршување на автопатот кон Грција
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека изградбата на автопатот кон Грција е во застој поради некомплетна документација и апелираше до МЕПСО и Јавното претпријатие за државни патишта да достават комплетна документација до неговото ...
Сакам да кажам - пред: 8 часа
26 вести
ВМРО-ДПМНЕ: Неразвоен буџет, СДСМ: се кратат луксузите
Четврт ден веќе пратениците имаат жестока расправа околу ребалансот на буџетот. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека тој е неразвоен и показател на пропаднатите ветувања на СДСМ, од владејачката партија реагираат дека се крателе пари ...
Алфа - пред: 11 часа
42 вести
УПОЗ изрази разочараност од новата власт
Владата да се вклучи во процесот за решавање на тоа кој е претседател на Сојузот на синдикати во Македонија. Од синдикатот на Управата и правосудните органи велат дека разочарани се од игнорантскиот однос на министерката за труд и социјала Мила ...
Алсат-М - пред: 13 часа
6 вести
Младите во приватни фирми со плата од државата
Премиерот Зоран Заев вчера најави проект со кој по завршувањето на образованието младите одредено време ќе може да работат во приватниот сектор, а државата ќе им дава плата. ВМРО-ДПМНЕ смета дека има премногу нејаснотии во најавата и оти Заев ...
Р.С.Европа - пред: 16 часа
25 вести