Едмонд Темелко се бара со меѓународна потерница
За него е определен притвор бидејќи со албанскиот пасош ја минувал македонската граница и не се јавувал во судот во определено време. Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, ќе се бара со меѓународна потерница откако вчера судот му одреди притвор ...
+инфо - тукушто објавено
26 вести
Партиите затекнати од изборите
Ако се суди по првиот ден од кампањата за локалните избори, Македонија влегува во нова предизборна трка во која кандидатите ќе се натпреваруваат на теренот на поголемите приказни зачинети со национализам и со обвинувања за криминал, додека во втор ...
Призма - тукушто објавено
85 вести
Заврши гласањето за независноста на ирачкиот Курдистан, со излезност од 78 отсто
Курдите во голем број вчера гласаа на референдумот за независност на ирачкиот Курдистан, занемарувајќи го притисокот од Багдад, заканите од Турција и Иран и меѓународните предупредувања дека овој потег би можел да предизвика уште еден конфликт во ...
МКД - пред: 55 мин
136 вести
(ВИДЕО) Трајановски: Со новиот булевар во Бутел ќе се намали метежот во градот
Сo новопробиениот булевар во Бутел ќе се намали метежот во тој дел од градот, а ќе се зголеми безбедноста во сообраќајот, изјави денеска кандидатот за градоначачник на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски.
Макфакс - тукушто објавено
32 вести
Одложено е рочиштето за „Тврдина 2“
Одложено рочиштето за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски и уште шестмина вработени во УБК. Рочиштето е презакажано за 2 октомври.
ТВ21 - пред: 1 час
35 вести
Темелко ја минувал македонската граница со албански пасош
Според сознанијата, градоначалникот на Пустец не се јавувал во судот во определениот термин и ја минувал границата со албански документи. Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција од Основниот суд Скопје 1, го одобри ...
+инфо - пред: 3 часа
51 вести
Нови кривични пријави против судии на Kривичен, Апелација и Врховен
Здружението „Зелена лупа“ одржа прес конференција пред Основниот суд Скопје 1 на која информираше дека поднесува нови иницијативи до советот за утврдување на фактите против судии од Основниот суд Скопје 1, Апелацискиот суд и од Врховниот суд.
24 Вести - пред: 22 мин
12 вести
(ВИДЕО) 360˚ Гостивар без млади, Куманово во сообраќаен хаос, Штип во вода – почнаа локалните избори 2017
Гостивар, мултикултурно јадро во полошката котлина. Познат по најубавите баклави, но и по изворот на најголемата река во Македонија, Вардар. Како што водата од Вруток се излева и никогаш не се враќа, така и младите го напуштаат гостиварскиот регион ...
Либертас - пред: 1 час
29 вести