(Видео) Заев и Брнабиќ договорија за следната година заедничка седница на двете Влади
Претседателите на Владите на Македонија и Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ изјавија дека постигнале прелиминарен договор за заедничка седница на двете влади, којашто би требало да се одржи кон крајот на февруари или почетокот на март, следната ...
Макфакс - пред: 18 мин
119 вести
Поповски, за кој Фетаи рече дека ќе го гони и на смртна постела, повторно ескивираше од судско рочиште
Првообвинетиот во предметот на „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, повторно не се појави на рочиште денеска во Кривичниот суд. Одбраната повторно наведе дека поранешниот помошник-министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски, има отворено ...
Фокус - пред: 2 часа
31 вести
Хан уверен дека сите се посветени на европската перспектива
По дводневната посета на Скопје еврокомесарот за проширување Јоханес Хан заминува, како што вели, уверен дека сите клучни играчи во земјава се посветени на европската перспектива. Очекува позитивна препорака од ЕУ во февруари, па почеток на ...
Р.С.Европа - пред: 32 мин
120 вести
Хан се возеше со автобус да промовира проект од 37 милиони евра за вработување
Еврокомесарот Јоханес Хан утринава се возеше со автобус од ЕУ инфо центарот до Агенцијата за вработување и назад за промоција на кампањата на ЕУ „Верувам во тебе, вложувам во тебе, ЕУ за тебе“ од 37, 5 милиони евра за унапредување на состојбите во ...
Сакам да кажам - тукушто објавено
25 вести
„Труст“, Сведок во случајот дава исказ пред судот
Сведок за случајот „Труст“, Феим Имери од Сарај, сопственик на фирма за продажба и сервис на градежни машини, вомоментов дава исказ пред судот. Сведокот изјавува дека фактурите што се предочуваат се негови, но не е сигурен за личниот потпис, ...
Алсат-М - пред: 23 мин
32 вести
СДСМ гласаше против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавна расправа за Законот за јазиците
Пратениците од владејачкото мнозинство не дадоа поддршка во вторникот и гласаа против организирање на јавна расправа за Законот за јазиците којашто беше предлог одлука од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.
Нетпрес - пред: 17 мин
42 вести
Обуки за грижа за предвремено родени бебиња
Повеќе од 250 македонски гинеколози, акушери, педијатри, неонатолози како и медицински сестри, идната недела ќе бидат дел од обуките за најновите методи за клиничка дијагностика како и пред и пост натална грижа со цел намалување на смртноста на ...
24 Вести - пред: 25 мин
19 вести
Саити: До 2050 во Македонија стари ќе бидат 33 проценти од населението
Според прогнозите на Обединетите нации до 2050 година во Македонија стари ќе бидат 33 проценти од населението. Во 2008 година, според статистички податоци, стари биле 16,6 проценти од населението, а на пописот во 2002 околу 15 проценти.
Сител - тукушто објавено
24 вести